Bičių nuodai

 

Bičių nuodai

Bičių nuodų didžiojoje ir mažojoje liaukose gaminasi nuodai. Didžioji liauka gamina rūgščius nuodus, o mažoji – šarminius.  Bičių nuodai,kaip ir kiti bičių produktai, jau nuo seniausių laikų buvo naudojami liaudies medicinoje kaip gydomoji priemonė. Bičių nuodai – bespalvis bekvapis skystis, kartaus skonio, koloidinis skystis, kurio lyginamasis svoris 1,1313, o reakcija rūgšti(ph 5-5,5). Bičių nuodai turi aromatinį, primenantį bičių medaus, kvapą. Bičių nuodai – laki medžiaga, jua kambario temperatūroje greitai garuoja.  Išgarinti bičių nuodai lengvai tirpsta vandenyje ir rūgštyse, bet jie visai netirpsta spirite. Jie yra labai patvari medžiaga – šaltis ar užšaldymas, tai pat ir aukšta temperatūra nepanaikna jų savybių. Yra nustatyta ,kad sausi bičių nuodai gali būti laikomi daug metų, nepasikeičiant jų toksiškoms savybėms. Bičių nuodai turi daug kai kurių metalų, cheminių ir organinių medžiagų. Nuoduose yra geležies, vario, kalcio, sieros, magnio sulfato, skruzdžių ir druskos rūgščių, fosforo ortorūgšties, taip pat histamino,cholino, triptoano, hialuronidazės ir kt. Spėjama, kad bičių nuoduose esantis magnio fosfatas turi nemažai gydomųjų savybių. Vietinis bičių nuodų veikimas pasireiškia uždegimine reakcija. Bičių nuodus įšvirkštus į odą arba įgėlus bitei, pasireiškia deginantis skausmas, paraudimas ir odos patinimas. Odos uždegimas su paraudimu ir sukietėjimu, kuris gali būti nuo soros grūdo iki žąsies kiaušinio dydžio. Paprastai vis šie požymiai pranyksta po 24-48val.

Bičių nuodų gydomosios savybės.  Kadangi bičių nuodų veikimo mechanizmas yra gana sudėtingas, todėl ir bičių nuodų gydomosios savybės yra labai įvairios. Yra žinoma, kad bičių nuodai gydomai veikia įvairius žmogaus organizmo organus ir sistemas. Jie išplečia smulkiąsias atrerijas ir kapiliarus, padidindami kraujo tekėjimą į nesveiką organą. Jie,veikdami per nervų sistemą, mažina skausmus. Odos temeratūra bitės įgėlimo ar bičių nuodų preparato įšvirkštimo vietoje greitai pakyla iki 2 – 60. Bičių nuodai palankiai veikia kraują gaminančių organų sistemą: nuo jų padidėja hemoglobino kiekis, padidėja leukocitų, sumažęja eritrocitų nusėdimo greitis, mažėja kraujo klampumas ir krešėjimas. Bičių nuodai gydomai veikia širdies raumenį, sumažina padidėjusį kraujo spaudimą ir cholesterolio kiekį kraujyje. Nuo bičių nuodų padidėja šlapimo ir azoto turinčių medžiagų išsiskyrimas. Bičių nuodai pagerina bendra ligonio būklę: padidėja organizmo tonusas ir darbingumas, pagerėja apetitas, sunormalėja medžiagų apykaita, padidėja kūno svoris, ligonis geriau miega. Bičių nuodus galima naudoti tiesiogiai – leidžiant bitėms įgelti į skaudamas kūno sritis, dažniausiai sąnarius, arba naudoti bičių nuodų preparatus.

Vietinės ar lengvos alerginės reakcijos metu svarbu skubiai pašalinti bitės geluonį, jo nespaudžiant, bet nubraukiant pincetu, bitininko kaltu ar peiliu, netraumuojant pažeistos vietos, kad greit neplistų patekę nuodai.Pažeistą vietą patartina atšaldyti šaltu kompresu. Medikamentai - antihistamininiai vaistai, gliukokortikoidų turintys tepalai (betametazonas, fliutikazonas, mometazonas ir kt.).